Menü Kapat

Serpuhov Şehir Rozeti

Merhabalar. Bugün sizlere 12 Şubat’ta ilk defa taktığım Serpuhov şehir rozetini biraz biraz yorumlamaya çalışacağım. Ön kısmında “Serpuhov-Ancient Russia” yazan rozeti 2021’de almıştım. Rozetin ön kısmının görseline bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çok ilginçtir ki rozetin üstünde kırmızı arkaplanın önünde bir tavus kuşu imgesi var. Tavus kuşlarının habitatı Hindistan ve çevresi olarak geçer. Ama Serpuhov’un lokasyonu ise Avrupa’ya çok yakın. Bunun sebebi vakti zamanında Serpuhov’da ortaya çıkan sapkınlıkları düzeltmek adına bir kişinin geleceğine olan inanç. Bunu da temsil etmek adına tavus kuşu imgesi seçilmiş.

Rusların “Coat of Arms” tasarımında kullandığı birçok kuş türü var. Rozetleri keşfederken belki ben de listesini çıkartırım bir şekilde. Serpuhov’un şu ana kadar olan rozet tasarımlarını görmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Arkadaki kırmızı rengin art niyetleri temsil etmek adına konulmuş olduğunu düşünmüştüm lakin öyle değilmiş. Kırmızı renk zenginlik, aşk, sağlık ve cesareti temsil etmek adına konulmuş. 

Biraz da kendimden bilgi katayım. Serpuhov rozeti taktığım gün bayağı bir yürüdüm. Resim müzesini gezdim ve Çukurcuma taraflarında vakit geçirdim. Çukurcuma’da biraz antikacılara takıldıktan sonra Karaköy üzerinden tekrardan Üsküdar’a dönüş yaptım. Benim için güzel bir başlangıçtı rozet adına ve güzel sonlanmasını da diliyorum.

Bir niyet mi geçirelim? Bizi de düzeltmesi adına bir tavus kuşu mu ümit edelim? Hiç zannetmiyorum. Kendimizi ancak kendimiz kurtarabiliriz. Hala aynadaki gömleği iliklemeye çalışıyoruz ya da bir tavus kuşundan ümit bekliyoruz. Ne yapacağız bu hale?

Ek bilgi olarak Serpuhov’un kardeş şehrinin Çeşme olduğunu eklemeden geçmeyelim. Moskova’ya bağlı olan Serpuhov’un sanayide gelişmiş olduğunu da ekleyelim. Moskova’ya uzaklığı sanıyorum ki 70 km uzaklıkta iken koleksiyonun başlamasında önemli rol oynayan Tula’ya da çok yakın. Umarım bir gün gitmek nasip olur.

Çok yakında bir rozet daha eklemeyi ümit ediyorum. Ama bunu kendim ürettireceğim, güzel olup olmayacağı hakkında çok endişeliyim. İnşallah orijinaline bağlı kalarak yaptırabiliriz.

Sağlıcakla,

AE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir